Wiele firm budowalnych i remontowych, wykonujących prace na wysokościach, zastanawia się, jakie zalety mają rusztowania aluminiowe? Konstrukcje te są coraz powszechniejszym rozwiązaniem, ponieważ są lekkie, łatwe w montażu i odporne na uszkodzenia.
Bardzo precyzyjnie wykonane rusztowanie jezdne, zastąpiło ciężkie i trudne w montażu oraz nierzadko stwarzające zagrożenie dla pracowników konstrukcje, wykonane ze stali. Zaletą, którą wyróżnia się rusztowanie drabinowe, jest możliwość jego dopasowania do rodzaju wykonywanych prac na wysokościach. W sprzedaży dostępne jest rusztowanie elewacyjne, z dodatkową platformą czy te wyposażone w schody z poręczami po bokach. Pierwsze z nich posiada duże rozmiary i może wytrzymać nawet kilkuset kilogramowe obciążenia. Rusztowanie jezdne, wykonane z aluminium, to prosty model o różnych wysokościach. Dodatkowo wyposażono go w schody wewnętrzne, a także możliwość ich szybkiego składania, co jest przydatne szczególnie na placach budowy, w obiektach reprezentacyjnych i budynkach, znajdujących się przy głównych ulicach.
Jakie zalety mają rusztowania aluminiowe? Czy warto je montować?
Odpowiednio zaprojektowane rusztowania z aluminium są stabilne i wytrzymałe. Materiał, który posłużył do ich stworzenia, z łatwością poddaje się obróbce, formowaniu i łączeniu poprzez spawanie, nitowanie lub klejenie. Pozwala to na tworzenie dowolnie wybranych konstrukcji. Rusztowania aluminiowe to wyroby, które mogą posiadać nawet bardzo skomplikowane kształty i wiele połączonych ze sobą kondygnacji. Mogą na nich pracować fachowcy wraz z obciążeniem w postaci narzędzi czy maszyn. Godnym podkreślenia faktem jest to, że rusztowania aluminiowe są całkowicie niepalne i nie zagrażają środowisku naturalnemu czy zatrudnionym w firmie pracownikom, ponieważ nie wydzielają one toksycznych oparów. Oprócz tego są to konstrukcje odporne na destrukcyjny proces korodowania, dlatego też nie wymagają one czasochłonnych, kosztownych i bardzo kłopotliwych zabiegów konserwujących. To rozwiązania dedykowane pracom na wysokościach w zakładach chemicznych, spożywczych, a także w miejscach, w których panuje duże zawilgocenie powietrza i inne niekorzystne czynniki zewnętrzne. Rusztowania aluminiowe można poddawać procesowi lakierowania lub anodowania, co dodatkowo zwiększa ich funkcjonalność i walory użytkowe. To konstrukcje o niewielkim ciężarze, ułatwiającym ich transport, montaż i demontaż, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Popularne rusztowanie jezdne, dostępne na wielu placach budowy
Bardzo popularne rusztowanie jezdne, montuje się zazwyczaj z modułów, które są składane, bez potrzeby używania do tego celu dodatkowych narzędzi specjalistycznych czy budowlanych. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ wiele firm, wykonujących prace na wysokościach i używających do tej pory konstrukcji stalowych, zmuszonych było kupować akcesoria, ułatwiające montaż tego typu produktów. Rusztowanie drabinowe z aluminium można łączyć z innym tego rodzaju produktem, tworząc nawet bardzo rozbudowane konstrukcje, wyposażone w rolki jezdne. Pozwala to na bardzo szybkie zmienianie położenia tych wyrobów, bez względu na to, czy znajdują się one blisko ściany. Z rusztowania wykonanego z aluminium można zbudować wysokie konstrukcje, ułatwiające wykonywanie elewacji na wielopiętrowych budynkach i na dachach. Rusztowanie jezdne może mieć wysokość roboczą, sięgającą nawet do kilkunastu metrów. Jest to konstrukcja bardzo bezpieczna dla osób wykonujących zlecone im prace na wysokościach, ponieważ większość modeli została wyposażona jest w dodatkowe barierki ochronne i platformy, pokryte specjalnie dobraną żywicą. Rozwiązania te mają na celu zapobiegnięcie przypadkowemu poślizgnięciu i upadkowi z dużej wysokości.
Nowoczesne konstrukcje, którymi są rusztowania aluminiowe, stały się bardzo popularne, głównie z racji tego, że są łatwe w montażu, a koszt ich zakupu jest przystępny, nawet dla firmy budowlanej, która dopiero rozwija swoją działalność na rynku. Wysokiej jakości rusztowania, wykonane z lekkiego i wytrzymałego aluminium to wyroby renomowanych producentów, zajmujących się projektowaniem i wytwarzaniem tego typu konstrukcji.