Jednym z najważniejszych elementów zagospodarowania przestrzeni parkowej jest ławka. Większość z nas nie wyobraża sobie przestrzenie rekreacyjnej bez przynajmniej kilku wygodnych ławeczek z oparciem. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że producenci wyróżniają kilka rodzajów tych konkretnych mebli parkowych.
Tak naprawdę bardzo ciężko jest wymienić wszystkie rodzaje ławek. Możemy podzielić je w zależności od zastosowanych przy konstrukcji materiałów, miejsca, w jakim docelowo mają stanąć bądź rodzaju budowy. Niewątpliwie popularne są ławki drewniane, ale te raczej stosowane są w prywatnych ogródkach przydomowych. Jeżeli chcemy, by produkowane przez nas meble znalazły zastosowanie w parku bądź na innych publicznych terenach, musimy spełnić ściśle określone wymagania. Ważne jest, by drewno z którego wykonana jest konstrukcja ławki cechowało się wysoką jakością. Nie możemy zapominać, że materiał ten musi być odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg, promieniowanie słoneczne etc. Wiele ławek parkowych posiada wyłącznie siedzisko wykonane z drewna – resztę stanowi metal lub konstrukcja betonowa.
Często możemy spotkać w parkach ławki żeliwne. Połączenie żelaza, węgla oraz specjalnych dodatków chemicznych sprawia, że całość jest niesamowicie trwała – nie tylko wytrzymała, ale również solidna i stabilna. Obecna technologia pozwala na tworzenie konstrukcji o dowolnym kształcie. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że żeliwo jest również odporne na korozję, co sprawia że tak naprawdę ławka ta jest niezniszczalna. Meble żeliwne są stosunkowo ciężkie. Ich zakotwiczenie w ziemi, w betonowym fundamencie nie jest zatem zbyt trudne. W wielu przypadkach modele te mają siedzisko drewniane, tak by codzienna eksploatacja była jeszcze bardziej komfortowa.
W parkach widuje się również ławki stalowe. W większości przypadków są to konstrukcje artystyczne, robione specjalnie na zamówienie. Kute ławki są bardzo drogie, a co za tym idzie stawianie ich do parku, gdzie są narażone na przejawy wandalizmu, nie jest dobrym pomysłem. Tańszą opcją są ławki stalowe ze stali nierdzewnej. Modele te są lekkie, a jednocześnie odporne na urazy mechaniczne i warunki atmosferyczne.